Praktikapäevik

Algus oli 19.03.2019 hommikuringis osaledes. Sellest osavõtt näitas, et kooli õpilaste hulgas on vanemaid ja nooremaid, julgemaid ja tagasihoidlkuimaid, aktiivsemaid ja passiivsemaid. Samuti kuulsid lapsed minu nime ja ametist. Lastekaitse tekitas elevust ja väikse arutelu, kellel ja millal seda vaja läheb. Hommikuringis loeti ette 2 Vimbergi luuletust, kuna luuletaja oli 06.03.2019 kooli külastanud. Samuti loeti kokku kõik inimesed, kes täna söömisest osa võtavad. Direktor juhtis tähelepanu väga halvale asjale- kooli enda lapsel oli eile müts katki lõigatud, käärid koridoris kapi peal. Tegevuse halvast mõjust ja üldistest tagajärgedest selliste tegude puhul oli põgusalt juttu. Samas tuli kohe ka ettepanek, et tegija võib ausalt direktori poole pöörduda, kellega saab asjast lähemalt rääkida. Pärast hommikuringi järgnes tegevusplaani kohaselt tutvumine koolimajaga. Koolimaja on ajalooline, vana ja väärikas. Samas puhas, funktsionaalne ja valgusküllane. Koolis on õpilaskodu, liikumistuba, kunstituba, muusikatuba, puidutöötuba, klassitoad, terrass, kalad, saal, söögiruum ja palju muudki. Koolis töötab auhinnatud kokk, kes Koolikoka konkursil saavutanud praega 1.koha. Juhendaja sõnul on 13 õpilase lemmikaine kunst, õpperuumis on tunda “kunsti lõhna”, nagu on ka puutoas “puu lõhn”.

Türi Toimetulekukooli kunstiruum
Talvised tegelased, kes vahetavad varsti kohad …

uue hooaja päevakangelastega…

Direktor pöörab tähelepanu vestluses kooli tutvustades, et siin tegeletakse hariduse andmisega hooldus- ja toimetulekuõppes, see pole lihtsalt koht olemiseks- igaühel on oma anne, mida avastades võib tulla ellu suuri muutusi. Nagu igas koolis, on siingi oma tunniplaan. Viidates hommikusele luuletuste lugemisele, leiab ta: “mida nad ei kuule, seda nad ei õpi kunagi”. Direktor on murelik, kui pea alati pööratakse tähelepanu, et koolis on vähem lapsi ja rohkem personali. Kauni kodu tiitel 2017 ja muud äramärkimised ei sünni iseenesest. Samuti on Türi Toimetulekukool üks esimestest ja samas viimastest sellise nime kandjatest. Vallavalitsusele tehtud ettepanekule muuta kooli nimi näiteks Türi Kevade Kooliks, ei ole seni positiivset vastust.

õpetajate toas näeb kooli õppetöö sisu

Tegevustel ja tundidel hoiab silma peal …

Ingel

… samuti on tihe märtsikuu ürituste kava…

20.03.2019 KUMU-külastuse võtsid lapsed 21.03.2019 hommikuringis kokku sõnadega – “Maalide peale olid pildid joonistatud”! 21.03.2019 ja 22.03.2019 möödusid aga koos hooldusklassi  lastega tunnis olles. Kooli õppekava iseloomustab rutiin, samad tegevused, palju sporti, koostööd ja hoolimist.Hooldusõppe klassi õppekavas on kognitiivsete oskuste, motoorika ja sotsiaalsete oskuste arendamise tunnid. Õppimist ja iseseisvumist vajavad söömisvõtted, oma kohal istumine, orienteerumine koolimajas, kätepesu, käest lahti laskmise ja ise tegemise oskus jne. Murekohtadeks on tujude kõikumine, abiga harjumine kodus, oma tahtmised, lühike tähelepanuvõime, vaikselt istumine jm. Nii kognitiivse arendamise kui ka motoorika tunnis kuulen palju kiitust laste suunas, kuid õpetaja tõdeb: “Kiitust on kohati palju, aga laps peab ka rõõmus olema!” Samuti olen lapse poolt tunnitegevusse kaasatud nime ja pilti tahvlile asetama ning soolataigent voolima, sest kes siis niisama istuda võib! Õpetaja sõnul on kool ka igas rahvalehes tegemisi üritanud kajastada, kuid huvi laste tegemiste vastu on pigem leige olnud.

20190322_103615.jpg
motoorika tunnis

2.nädal– 25.03.2019 osalesin sotsiaalsete oskuste tunnis hooldusõppe klassis. Koos söötsime kalad. Tunni teema oli mäng- ühte last tuli pidurdada, teist motiveerida, kolmas alustas iseseisvalt. Mängimine tunnis igati lubatud, sest MÄNG ON LAPSE TÖÖ! Väga meeldiv, et taas olin õpilase poolt kaasatud!

Ametite nädala raames tutvusid kõik kooli koka tööga. Lastele selgitati, et KOKA TÖÖ ON MEIE KÕHU TÄITMINE. Koka räägitust ilmnes veel, et koolil on oma piimakapp, kuna piima juuakse palju. Samuti teeb kokk lisaks keetmisele, küpsetamisele, jahutamisele ja laua katmisele ka kirjatööd arvutis, koostades menüüd, lugedes kalorid üle ja täites seirelehti.

Koolis algab rehabilitatsiooniteenuse pakkumine.

3.nädal – uue nädala sissejuhatus algas 03.04.2019 hooldusõppe klassi õpilastega nii liikumistuunis koolis kui ka Türi ujulas. Hommikuringis saavad jätkuvalt sõna kõik, kel midagi öelda. Samuti kanti ette järjekordne luuletus kevadest. Direktor palus kontrollida keelt, selgitades, et seda tehes saame olla väärikad inimesed, kes ei risusta oma emakeelt. Liikumistunnis käib töö personaalse harjutusprogrammi alusel, kuid selgub, et koostatud programmist- 30 minutilisest rattasõidust saab ellu viia minuti kõndimislindil, istudes suurel pallil keharaskust ühele ja teisele poole kandes õnnestub pallil käest kinni istumine, kuid seevastu eriti õnnestub pallide loopimine ühe käega ja ilma jalatsiteta ümmargustel, reljeefsetel plaatidel kõndimine ning balletisammud poomil. Tegemist on lapsega, kelle edusammud on tulnud ca 5 aastaga ning need seisnevad enamasti selles, et ta ei torma enam kõigile ega kõigele peale, vaid oskab jälgida. Õpetaja on elukogenud ja konstanteerib: “Ma savikruusist joonuks saan, kuid tuju tõstab portselan”!

plaan vs. tegelikkus toimetulekukooli õpilase tunnis

Ujumistunnis osaleb 8 last ja 4 töötajat. Enamik ikka vees ja mõned kaldal nagu minagi. Nagu igas kollektiivis, on ka siin kirkaid, tõsiseid sportlasi ning säravaid, rahulikke tegijaid. Omal moel lõbus ja huvitav on kõigil!

koostöö ujumistunnis

04.04.2019 osalen hooldusõppe klassi muusikatunnis, kus harjutatakse liblikapolkat emadepäevaks. On tublisid osalejaid ja üks tujutseja. SEE, MIDA PLANEERID, EI LÄHE ALATI LÄBI– on õpetaja kogenud. Siiski kestab harjutus ca 10 minutit ja tehakse viis kordust, mis on väga tubli saavutus kõrvalt vaadates. Ka järgenvas kognitiivsete oskuste tunnis leiab kinnitust erand- tunnetuse järgi kotikesest asjade otsimine asendub hoogsa kella õppimisega, mis eelnenud tujutsejal hästi õnnestub! Meil on tujud, mitte tunded!

Aprilli üritused Türi Toimetulekukoolis
Jaan Pehk 08.04.2019 Türi Toimetulekukoolis

4.nädal–  08.04.2019 on koolis külas kohalik mees Jaan Pehk.

Ta õpetab lastele, et “mõnikord võib laul olla üks lause“! Ja jätkab: “mõni laul on pikem, aga see on siis igavam”. Jutu vahele kuulevad lapsed nii mõnegi üsna teistsuguse loo, mis paneb nad kihama ja teeb tuju heaks.

Oma laule peab helilooja enda lasteks. Samuti saavad lapsed teada, et muusik armastab öösiti filme vaadata ega tõuse sugugi vara üles.

Ühispildil muusikuga

PRAKTILINE POOL JÄRGMISES KLASSIS

Tegemist on klassiga, kus kõik õppijad räägivad, kirjutavad ja loevad! Eripedagoogi sõnul on selles klassis KÕIK KORRAS. Ühes klassis on koos 2003, 2004 ja 2007 sündinud lapsed. Õppe aluseks on tavakooli 2.klassi õpikud ja töövihikud. Tundi mitmekesistab see, et igaüks teeb erinevaid asju. EESMÄRK- mitte väga erineda tavaõpilastest. Pedagoog kiidab lapsi taevani- nad on nunnud, targad ja ilusad! “Ei pea eriti tark olema, aitab lihtsalt targaks olemisest!” julgustab ta juurde. Eesti keele tunnis treenitakse nii kirjutamist, mälu kui ka distsipliini. Ka siin on läbivaks tunni alustamine NII NAGU ALATI. Tore on aga koos erinevaid kustukaid vaadata ja järgmises tunnis nii jaanalinnu, kiisu, konna, karu, toonekure, põdra, rebase kui ka krokodilli harjutusi teha.

8.nädal– Aeg enne vaheaega ja esimene nädal pärast vaheaeg on hoogsalt kulunud emadepäevakontserdiks valmistumisel – saalis on kevadekaunistused, taimed pottides emade jaoks sirgumas, pilli- ja laululood õpitud, tantsusammud harjutatud, luuletused korratud… Isekasvatatud lilled ja omatehtud kaardid on kallitele emadele!

Kontsert on südamlik!

Esinejad olid rõõmsameelsed ja aktiivsed!
Esinejad ühel pildil

Praktikant osales nii kuulajana kui ka tantsijana, südames soojus ja tänulikkus!

9.nädal – 13.05.2019 Maikuu jõudis märkamatult kätte ja uued tegemised ootavad tegemist, raske on sammu pidada …

Mai 2019 tegemised

14.05.2019 pikendatud õppe 1.klassi kodunduse tunnis valmib rabarberikook. Tähelepanuväärne on, et juhendamine on tulemuslik, õpilaste teevad kõik algusest lõpuni ise ja lõpeb see koogi maitsmisega teetassi kõrval. Kaneeli aroom ja rabarberi värskus tekitavad kevadiselt erilise tunde!

Rabarber, rabarber! Ülimaitsev!

15.05.2019 sai käidud Rakveres võistlemas Eriolümpia Eesti ühenduse korraldatud võistlustel.

Olime rahulolevad päikese käes enne võistlust…
…võistluse ajal…

ja ka pärast võistlust, sest medaleid jagus kõigile! Jooks, kaugushüpe ja kuulivise õnnestuvad kooli õpilastel erakordselt hästi. Tore, et kõik saavutused vääriliselt tasutud sai ning hea enesetunne !

30.05.2019 reisisin koos kooli -õpetajate ja lastega mööda Eestit. Külastasime Palamuse kooli, Elistvere loomaparki ja Jääaja Keskust. Ilm oli fantastiline, bussisõit oli huvitav, seltskond fantastiline ja päev kordaläinud!

Pärast Palamuse uut muuseumi tegime tiiru ka vanas koolimajas.
Seejärel jätkus päev Elistvere loomapargis.
Viimasena külastasime Jääaja keskust, kus nautisime teadmisi sees kui ka loodust väljaspool keskust!

07.06.2019 lõppes praktika ja ka kooliaasta. Kohalolnud õpilastest ka väike meenutus-

Kooli lõpupidu 2019 kevadel

Koolipidaja esindaja kõnest jäid kõlama mõtted, et kool on koht, mis toob rahu ja siin olles on tunne nagu pere keskel. Saadud teadmiste ja oskustega võivad õpilased liikuda uute teadmiste poole, sest esimesed sammud on tehtud. Lõpetajatele lisaks kõlasid tänusõnad ka vanematele ja õpetajatele. Ka praktikant pälvis tänusõnad ja lilleõie. Direktor meenutas, et laste endiga on lipumast sirgeks aetud, väravapostide üleskerkinud kivid tagasi pandud ja maja ümbert võsa puhastatud. See kõik tõestab, et selle kooli õpilased on kellekski saanud juba täna-

OSAKS MEIE KÕIGI OLEVIKUST!